„Do Puszczy Ladzkiej” (36.6 km) (niebieski)
Szlak spina miejscowości położone wokół Puszczy Ladzkiej (zwanej inaczej Bielską, wchodzącą w kompleks Puszczy Białowieskiej) i wiedzie w głąb białowieskiej kniei. Szachownica pól i łąk zlokalizowana w malowniczej scenerii puszczy oraz zabytki kulturowo – historyczne to główne atuty tej trasy.
„Do Wsi w Dolinie Narwi” (23, 5 km) (niebieski)
Ciekawy szlak skupiający zabytki architektoniczne, historyczne i kulturowe. Podróżując przez malownicze wsie, osadzone w krajobrazie pól i lasów, można odnieść wrażenie, że czas uwolnił się tu z okowów szaleńczego trybu – jego spokojny bieg wyznacza leniwy nurt rzeki Łoknica i struny wiatru wprawiające w ruch lasy.
Czeremcha – Siemiatycze (59 km) (zielony)
Ciekawy szlak ukazujący bogactwo krajoznawczo – kulturowe Podlasia. Tryba szlaku wiedzie przez miejscowości, których drewniana zabudowa, układ przestrzenny, zabytkowe obiekty sakralne oraz pozostałości historyczne przypominają o wielowiekowej historii i kulturze regionu.
Dubicze Cerkiewne – Topiło – Białowieża (41 km) (zielony)
Szlak łączy dwie miejscowości: Dubicze Cerkiewne i Białowieżę. Tryba szlaku wiedzie przez malownicze wsie wtopione w pejzaż pól, łąk i lasów, czyniąc go atrakcyjnym dla wszystkich pragnących kontaktu z przyrodą i kulturą regionu.
Hajnówka – Dubicze Cerkiewne – Czeremcha – Piaski (85 km) (czerwony)
Szlak wiedzie przez pięć gmin ukazujących piękno architektury Podlasia, wyeksponowanej na tle puszczańskiej kniei. To także idealna ścieżka do poznania wielokulturowego charakteru regionu. A trasa ta to dopiero przedsmak przygody z kulturą puszczańskiej krainy…
Hajnówka – Topiło – Hajnówka (42 km) (niebieski)
Szlak ma charakter pętli, jego trybami dotrzemy do najcenniejszych obszarów puszczy w okolicy Hajnówki. Trasa prowadzi bowiem przez malownicze doliny rzek: Chwiszczej i Leśnej oraz 4 rezerwaty: „Głęboki Kąt”, „Nieznanowo”, „Olszanka Myśliszcze” oraz „Michnówka”, które chronią unikatową florę i faunę białowieskiej kniei.
Kraina Otwartych Okiennic (16,2 km) (zielony)
Szlak obejmuje trzy miejscowości o unikatowej architekturze: Puchły, Soce i Trześcianka. Ulokowana w dolinie Narwi, nad rzekami Rudnia i Małynka, Kraina, to perła architektury podlaskiej wsi. W tym wyjątkowym miejscu tradycja wygrywa nierówną walkę z nowoczesnością.
Łącznikowy ( 43, 5 km) (czarny)
Trasa łączy dwa szlaki: niebieski i czerwony. Ścieżka umożliwia poznanie architektury sakralnej i wiejskiej Podlasia. Ze wsi Lady (tu znajduje się kapliczka pw. św. Braci Machabeuszy z cudownym źródełkiem) wędrujemy do Leniewa, gdzie na rzece Łoknica został utworzony niewielki zbiornik wodny.
Łącznikowy (11 km) (czarny)
Tematem wiodącym szlaku jest zbiornik wodny Siemianówka utworzony na rzece Narew – jeden z największych w Polsce sztucznych zbiorników, o powierzchni 3250 ha. Wybudowany w latach 1977 – 1993 sztuczny akwen to doskonałe miejsce do uprawiania sportów wodnych: windsurfingu, żeglugi, kajakarstwa.
Narewkowski – Duża Pętla (45 km) (zielony i niebieski)
Do wsi Masiewo I analogicznie jak pętla średnia – ścieżka edukacyjna OTOP Masiewo – Zalew Siemianówka (wieża widokowa „Maruszka”) – Siemieniakowszczyzna – Siemianówka – Leśna – Mikłaszewo – Narewka.
Narewkowski – Średnia Pętla (36 km) (zielony)
Do Kosego Mostu przebieg jak w przypadku małej pętli – Uroczysko „Wilczy Szlak” (zielony) – Zamosze – Nowe Masiewo – Stare Masiewo – Olchówka – Guszczewina – Narewka. Szlak wiedzie przez dzikie, puszczańskie ostępy w kierunku starych miejscowości o zabytkowym, szeregowym układzie i architekturze
Narewkowski- Mała Pętla (18 km) (zielony i czarny)
Narewka – Janowo – składnica Szypulowa – Kosy Most – Gruszki – Narewka. Szlak wiedzie przez miejscowości położone wokół Obrębu Ochronnego Hwoźna – północnej części Białowieskiego Parku Narodowego.
Podlaski Szlak Bociani (412 km) (czerwony)
To najdłuższy szlak rowerowy w województwie. Biegnie przez cztery parki narodowe – Białowieski, Narwiański, Biebrzański i Wigierski. Podążając śladem bociana, turysta poznaje walory przyrodnicze i kulturowe Podlasia.
Wokół Białowieży i Polany Białowieskiej (13,5 km) (czarny)
Wędrówka szlakiem umożliwia poznanie zabytków, tradycyjnego budownictwa i najbliższych okolic Białowieży – ,,stolicy’’ Puszczy Białowieskiej: zabytkowych budynków związanych z leśnictwem i łowiectwem, parków (Park Dyrekcyjny z XIX w. oraz Park Pałacowy)