Bon turystyczny już w sejmie. Kto z niego skorzysta?
Prezydent RP skierował do sejmu projekt ustawy o Polskim Bonie Turystycznym. Wskazany bon będzie przysługiwał osobie mającej w dniu wejścia w życie ustawy przyznane prawo do:
a) świadczenia wychowawczego,
b) dodatku, o którym mowa w art. 80 ust. 1a, art. 113a albo art. 115 ust. 2a ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2020 r. poz. 821),
Będzie on również przysługiwał osobie, której w okresie od dnia następującego po dniu wejścia w życie ustawy do dnia 31 grudnia 2021 r. przyznano prawo do:
a) świadczenia wychowawczego, na dziecko, na które wcześniej nie było przyznane prawo do tego świadczenia lub dodatku
b) dodatku, o którym mowa w art. 80 ust. 1a, art. 113a albo art. 115 ust. 2a ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, na dziecko, na które wcześniej nie było przyznane prawo do tego dodatku lub świadczenia wychowawczego,
Dodatkowe świadczenie w formie bonu będzie przysługiwało w/w osobie, jeżeli świadczenie lub dodatek, o których mowa wyżej, przysługuje na dziecko niepełnosprawne. Tym samym na dziecko niepełnosprawne przysługuje jedno świadczenie w formie bonu w wysokości 500 zł oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie bonu w wysokości 500 zł.
Na co można wykorzystać bon?
Za jego pomocą można dokonać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Za jego pomocą można dokonywać płatności wielokrotnie, aż do wyczerpania wysokości przysługującego świadczenia. Bon nie będzie podlegał wymianie na gotówkę lub inne prawne środki płatnicze oraz inne środki wymiany.
Prawo do dokonywania płatności za pomocą bonu ma wygasnąć w dniu 31 marca 2022 r