JoomlaTemplates.me by HostMonster Reviews

Festyn Kultury Białoruskiej w Jagodnikach

Opublikowano: wtorek, 11 sierpień 2020

Dobra pogoda, śpiewy i muzyka oraz „”popisy „spośród zebranej publiczności niektórych tancerzy towarzyszyły Białoruskiemu Festynowi Ludowemu, który w dniu 25 lipca 2020r. odbył się w Jagodnikach gm. Dubicze Cerkiewne. Impreza w Jagodnikach zainaugurowała cykl festynów ludowych na terenie województwa podlaskiego, których głównym organizatorem jest Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne w Polsce z siedzibą w Białymstoku. Na scenie przy świetlicy wiejskiej wystąpiło 4 zespoły oraz solistka. Uroczystość otworzył Wójt Gminy Dubicze Cerkiewne- Leon Małaszewski- współorganizator festynu. Przywitał on przybyłe na imprezę zespoły, mieszkańców wsi Jagodniki i okolicznych miejscowości oraz zaproszonych gości. Szczególnie serdecznie i gorąco zostali przywitani obecna na festynie – Konsul Generalny Republiki Białoruś w Polsce Pani Alla Fedorowa oraz Jan Syczewski – przewodniczący BTSK ,zasłużony działacz kultury białoruskiej. Głos zabrał także p. Bazyli Siegień wice-przewodniczący Białoruskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego w Polsce.

Część muzyczna festynu otworzył występ solistki Studnia Piosenka HDK w Hajnówce Pani Aleksandry Wołczyk pod kierunkiem Pani Marty Gredel-Iwaniuk.

Bardzo udany występ zaprezentował działający ponad 4 lata po reaktywacji zespół Lotos z Dubin gm. Hajnówka. Kolejnym, który zaprezentował się na scenie był działający na scenie ponad 10 lat pod kierunkiem Marka Zubryckiego- zespół ludowy Ruczajok z Białowieży.

Następnie na scenę wkroczyła znana w regionie i poza jego granicami kapela ludowa z Gródka „Chutar” z jej liderem p. Janem Karpowiczem. Na koniec festynu wystąpił zespół wokalno-instrumentalny Lailand z Białegostoku prezentując skoczne, porywające do tańca piosenki białoruskie Część muzyczna festynu trwała ponad 2 godziny.

Na zakończenie festynu członkowie zespołów oraz goście zostali zapraszani na poczęstunek przygotowany przez organizatorów i mieszkańców wsi Jagodniki.