JoomlaTemplates.me by HostMonster Reviews

Wernisaż wystawy pn. Kożuch – dawniej i dziś

Opublikowano: niedziela, 27 marzec 2022

W sobotę 12 lutego 2022 r. w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Dubiczach Cerkiewnych odbył się wernisaż wystawy pn. Kożuch – dawniej i dziś.

To niezwykłe i pełne wrażeń popołudnie rozpoczęło się uroczystym przywitaniem gości: Pana Wojciecha Kowalczuka – etnografa i kustosza, autora wielu publikacji i projektów badawczo-wystawienniczych z zakresu sztuki i rękodzieła ludowego północno-wschodniej Polski, który podzielił się z nami swoją wiedzą na temat skórnictwa i kuśnierstwa, Panią Alinę Dębowską – Jankiewicz etnografkę, pasjonatkę podlaskiego rękodzieła i sztuki ludowej oraz wszystkich przybyłych na uroczystość pasjonatów „naszej małej Ojczyzny”.

Po uroczystym otwarciu nadszedł czas na zwiedzanie wystawy. Dzięki uprzejmości mieszkańców naszej gminy zebrano 37 kożuchów, które były wyjątkowe. Niektóre pięknie wyszywane, zadbane, widać że wykorzystywane tylko od święta, inne znoszone i podniszczone czasem. Większość kożuchów była uszyta w latach 50 -tych XX w.

Na wystawie można też było zobaczyć: chusty wełniane - „opinanki, sajany - spódnice z ręcznie tkanego materiału z okresu międzywojennego, walonki, czapki uszanki oraz męskie spodnie z wełnianej tkaniny – galife.

Spotkanie przebiegło w bardzo miłej nostalgicznej atmosferze. Osoby, które udostępniły nam swoje eksponaty mogły podzielić się swoimi wrażeniami nie tylko z obecną publicznością, ale również udzieliły wywiadów do mediów.

Gościliśmy przedstawicieli TVP3 Białystok (https://bialystok.tvp.pl/58595118/20022022)

i Polskiego Radia Białystok (https://www.radio.bialystok.pl/pogon/index/id/210315).

Wszystkim serdecznie dziękujemy.

Organizatorem wystawy był Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Dubiczach Cerkiewnych.