JoomlaTemplates.me by HostMonster Reviews

Centralna Ewidencja Emisyjności budynków

Opublikowano: piątek, 24 wrzesień 2021

Wójt Gminy Dubicze Cerkiewne informuje, że od 1 lipca 2021 r. każdy właściciel lub zarządca budynku, który jest zasilany przez źródło ciepła lub źródło spalania paliw do 1MW np.: piec, kominek, kocioł na paliwo stałe (węgiel, drewno, pellet), kocioł gazowy, kocioł olejowy, ogrzewanie elektryczne/bojler elektryczny, kolektory słoneczne do ciepłej wody użytkowej lub z funkcją wspomagania ogrzewania, pompa ciepła ma obowiązek złożyć deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Złożenie deklaracji jest obowiązkowe.

Deklarację, dotyczącą źródła ciepła i spalania paliw, które zostało uruchomione przed 1 lipca 2021 r. należy złożyć w terminie  12 miesięcy. Dla nowego źródła ciepła, które zostało uruchomione po 1 lipca 2021 r. deklarację należy złożyć w terminie 14 dni.

Wszystkie regulacje dotyczące Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków zostały sformułowane i zdefiniowane w rozdziale 5a ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (tj.: Dz.U. z 2021 r. poz. 554, 1162, 1243).

W jaki sposób można złożyć deklarację?

  • w formie elektronicznej, czyli przez internet – jest to najszybszy oraz najwygodniejszy sposób na stronie https://zone.gunb.gov.pl/  (żeby to zrobić należy posiadać profil zaufany albo podpis elektroniczny),

  • w formie papierowej - wypełniony dokument można złożyć osobiście w Urzędzie Gminy Dubicze Cerkiewne (sekretariat pokój nr 6 lub 8)  lub wysłać listem.

Wszelkie materiały informacyjne dotyczące obowiązku składania deklaracji są dostępne do pobrania na stronie internetowej: https://www.gunb.gov.pl/strona/centralna-ewidencja-emisyjnosci-budynkow-faq

Za brak złożenia deklaracji w ustawowym terminie będzie grozić grzywna (zgodnie z art. 27h ustawy z dnia 28 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków), która jest wymierzana na zasadach ogólnych Kodeksu wykroczeń.

Wzory deklaracji:

Formularz A – budynki i lokale mieszkalne

Formularz B – budynki i lokale niemieszkalne