JoomlaTemplates.me by HostMonster Reviews

Zaproszenie - X edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Wertep

Opublikowano: czwartek, 19 lipiec 2018

Zapraszamy na X edycję Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Wertep

„Pępek świata” taki podtytuł – wyłoniony w nieformalnym konkursie fanów festiwalu - nosi tegoroczna, jubileuszowa, bo dziesiąta edycja festiwalu Wertep. W tym roku festiwal rozpocznie się już 22 lipca w Narwi od pierwszych spektakli i pokazów. Tegoroczny program jest niezwykle bogaty, bo znalazło się w nim aż 22 przedstawienia, monodramy i koncerty; nie licząc wydarzeń towarzyszących. Główne wydarzenia zaplanowane są jednak tradycyjnie na ostatni weekend lipca i pierwszy weekend sierpnia.

W tym czasie teatralne trupy odwiedzą następujące miejscowości: 22.07 (piątek) NAREW;  27.07 (piątek) DUBICZE CERKIEWNE;  28.07 (sobota) STARY DWÓR; 29.07 (niedziela) BIELSK PODLASKI; 3.08 (piątek) KLESZCZELE; 4.08 (sobota) ORLA; 5.08 (niedziela) HAJNÓWKA.

Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości 1918–2018

- To będzie wyjątkowa edycja festiwalu. Na 10-lecie istnienia zaprosiliśmy naszych przyjaciół, ale i nowe zespoły, które z pewnością docenią widzowie – mówi Agata Rychcik-Skibińska, współorganizatorka Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Wertep. - Tę edycję nazwaliśmy „Pępek świata” po to by po pierwsze uczcić ideę „wertepowych stron świata” ideę zapraszania tu zespołów z różnych zakątków globu, którzy zaprezentują u nas swoje dzieła, ale i swoją wrażliwość związaną z miejsca z którego pochodzą. „Pępek świata” też dlatego, że przez te dwa tygodnie dla nas Wertep i miejscowości z nim związane są właśnie najważniejszym miejscem na ziemi, gdzie możemy cieszyć się swoim towarzystwem, wspaniałymi przedstawieniami i koncertammi oraz przyjacielską atmosferą z której nasz festiwal jest znany.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wertep po raz pierwszy wystartował przed dziesięciu laty. Jego organizatorzy – małżeństwo artystów Agata Rychcik-Skibińska i Dariusz Skibiński (wcześniej związanych ze scenami teatrów niezależnych m.in. w Wielkopolsce, Warszawie – na co dzień związanych z A3Teatr) przeprowadzili się na stałe do Policznej, niewielkiej wsi na skraju Puszczy Białowieskiej i właśnie tu postanowili stworzyć festiwal teatralny. Festiwal niezwykły, bo organizatorzy na to polsko-białoruskie pogranicze postanowili przywrócić ideę teatru wędrownego, gdzie trupy teatralne podróżują od miejscowości do miejscowości i występują przed miejscową publicznością. Repertuar zmienia się w zależności od miejsca, a i sami artyści muszą się dopasować do różnych miejsc, gdzie dane jest im występować – bo może to być amfiteatr w Starym Dworze nad Siemianówką (koło Narewki), ale i boisko przy Domu Kultury czy niezwykły koncert w Starej Synagodze jak to ma miejsce każdego toku na kulminację wydarzeń w Orli.

Od początku festiwal był organizowany w ostatni weekend lipca i pierwszy weekend sierpnia. W tym roku takim preludium wydarzeń festiwalowych będą wydarzenia w Narwi – już w najbliższą niedzielę 22 lipca.

Wśród artystów zaproszonych na tegoroczny festiwal nie zabraknie ulubieńców Wertepowej publiczności – po raz kolejny zawita na przykład duet wybitnych cyrkowców - Loïse Haenni i Oren Schreiber tworzących Circo Pitanga, których akrobatyczne popisy na linach zapierają dech w piersiach nie tylko z powodu trudności wykonywanych akrobacji, ale i artystycznych wzruszeń jakie ich występy dostarczają.

Po ubiegłorocznym sukcesie korowodu Danse Macabre przygotowanego przez wspaniała artystkę z Puerto Rico Deborah Hunt, ta wspaniała artystka powraca ponownie. Tym razem ze swoim spektaklem lalkowym „Macunada”.

Nie zabraknie jak zwykle przedstawień dla dzieci i dorosłych. Program jest tak zaplanowany, że najwcześniejsze przedstawienia – (a te zaczynają się już od godz. 13, 14 a ostatnie nawet o godz. 22) są przeznaczone dla najmłodszych, a ostanie dla dorosłych. W każdym miejscu w przerwach między programami organizatorzy zapraszają na warsztaty, ale i wspólne zabawy.